Dobrodružství za tajemnými dveřmi

Přidáno: 09.07.2018

RECENZE knihy:

Csurma Ladislav - Tajemství starého domu;

Tři kamarádi, dva kluci a jedna holka. Jeden z nich je kutil vynálezce, druhý je pro každé dobrodružství a ona je spíše ta, která má tak trochu strach a kluky mírní. Právě tahle trojice se náhodou dostane do starého domu s tajemnými dveřmi, které je pokaždé přemístí do jiné doby a připraví jim tak jiné dobrodružství. Jednou je čeká strašidelný hrad, podruhé jsou to piráti a hon za pokladem a potřetí se potkají s dinosaury.

Ze tří příběhů jsem si oblíbila právě první. Trojice kamarádů se najednou ocitne ve středověku a pomáhají skupině vesničanů se “strašidly”, která si chodí do vesnice pro jídlo. Místní jim ze strachu raději dávají cokoliv, jen aby strašidla nechala jejich vesnici v klidu žít. Trojice kamarádů se vydá do strašidelného hradu a objeví, že jsou to “jen” obyčejní loupežníci. Díky výdobytkům moderního světa se je podaří přeprat a vesničany tak zachrání. Tento příběh má v sobě napětí, poučení, není nikterak násilný. Dveře je pustí zpátky až ve chvíli, kdy vesničanům pomohou, takže za dobrý skutek.


Druhý s loupežníky už skončil pro mě tak nějak nemastně neslaně. Zpátky do současnosti se přes dveře mohli dostat po nalezení pokladu, což pro mě není ani poučení, ani dobrý skutek. Prostě to jen tak skončilo. Pořád ale platí, že je to příjemné dobrodružství, které si ráda s mládětem přečtu. Třetí díl s dinosaury manžel synovi odmítá číst. Neustále se tam ty zvířata jen perou, napadají jeden druhého. Mi osobně tam vadilo, že netuším, jak se který druh dinosaura jmenuje a nevěděla jsem, jak je mám odlišit. Nezkušeně jsem blábolila o dinosaurovi, kterého napadl tady ten větší dinosaurus a pak přiletěl ještě jiný dinosaurus… Nebo taky můžete třeba říkat reptil, allosaurus nebo pterosaurus. :-D


Když jsem knihu otevřela, trochu jsem se zděsila toho, že je to komiks. Přece jen komiksy nepatří mezi formy, které se snadno předčítají dětem. Když jsem se o to pokoušela s jinými knihami, dojela jsem na nekonečné množství otázek mláděte: “Co to tady dělá? A proč je tady toto? A proč tady ten zámek letí?” A kam letí?”. V tomto směru Csurmova kniha naprosto obstála. A i přesto, že je kniha podle nakladatele doporučena od sedmi let, oblíbil si ji i tříleťák. A co více, toto komiksové vyprávění s velmi povedenými ilustracemi bavilo i mě, dospěláka.


Poprvé vyšlo Tajemství starého domu v roce 1989 v samostatných příbězích, nyní je autor revitalizoval, přizpůsobil současnosti a Knihozem je přinesla až do naší knihovničky. Slovenského autora Ladislava Csurmu a jeho práci můžete znát třeba z kresleného seriálu Bob a Bobek.


Z naší zásilky z Knihozemě je Tajemství starého domu jednoznačně vítěz a na nějakou dobu se zařadil mezi často čtené knížky (čas ukáže, kdy ji vystřídá zase něco dalšího). Navíc se ji nebojím číst ani tomu tříletému, takže ohromné plus. Myslím si, že zaujme spíše kluky než holky. Nejsou tam sice žádná auta, ale piráti, starý hrad a dinosauři se postarají o fajn čtení. Knihu si vybral tříleťál sám. Rodičovsky jsem mu nabízela něco jiného, ale poslední slovo při výběru jsem nechala na něm. A musím říct, že měl dobrý vkus. Na pomyslném druhém místě skončila Gerda a jako poslední u nás je Franklinova létající knihovna. K těm ale zase v samostatných recenzích.


Hodnocení: 85% (body ubírám za ty rvačky dinosaurů a rychlé konce)

Autor: alebo


Zpět na seznam článků
Zavřít

K článku nebyly přidány žádné komentáře vložit nový komentář

Copyright 2015 - 2021 © Malý človíček