Kniha, kterou nesmíte předčítat řidičům

Přidáno: 09.08.2016

Recenze knihy: Forssén Ehrlin Carl-Johan - O králíčkovi, který chtěl usnout

Kdo na vlastní nervy nezažil, neumí si ani představit, jak může být složité uspat dítě, i když je unavené. Pro lehce zoufalé rodiče je na trhu nová kniha O králíčkovi, který chtěl usnout.


Autor Carl-Johan Forssén Ehrlin je švédský psycholog, kouč a trenér osobního rozvoje, který rád dělá lidi šťastné. Rozhodně to není typický spisovatel a autor dětských knih, čehož si snadno všimnete při prvním nahlédnutí do příběhu. Kdyby ve škole vaše dítko předložilo na hodině slohu toto vyprávění, vysloužilo by si bez milosti za pět a zřejmě i posměšné předčítání před celou třídou. Kniha je však světovým bestsellerem a práva k ní se prodala již do 39 zemí světa. V čem je tak jiná?


Příběh je napsán speciálním jazykem a slovními spojeními, které pomohou posluchačům relaxovat a nakonec i usnout. Dětem pomocí sugesce a vlastní představivosti čtením napovídáte, jak se mají uvolnit, soustředit se na spánek a nakonec přejít do říše snů. “Hned teď. Tak je to správně… Dobře.”


Skvělé je na knize označování částí textu, aby bylo předčítajícímu jasné, která slova a věty zdůraznit, nebo kde naopak zvolnit, a nebo co předvádět. Roční dítě mé snahy o čtení hodnotilo nejprve několikerým pleskáním přes mou pusu, asi abych zmlkla, spánek se ale dostavil ještě před koncem příběhu. Cílovou skupinou jsou přece jen o něco starší nespavci, kteří už rozumí slovům, ale i u těch nejmenších může být kniha začátkem nácviku pro usínání při vyprávění pohádky na dobrou noc. Zkušenosti ze zemí, kde už je kniha nějakou dobu na trhu, ukazují, že se jedná o nepostradatelného pomocníka pro klidné ukládání dětí. Upřímně, dospělý z “příběhu” může být otrávený. Ke spánku jsem měla v některých chvílích blíže než mé dítko a zívala jsem statečně i mimo místa, kde jsem k tomu byla vyzvána. Jenže spánek dítěte je k nezaplacení, a tak by všichni, kteří s uspáváním bojují, měli sáhnout po této novince a vyzkoušet ji.


“Chystal se usnout, ale nevěděl, jak brzy se mu to podaří. Teď. Už má opravdu blízko ke spánku. Představa jeho i tebe, jak spíte, se stává s každým nadechnutím jasnější, teď.”

 

Hodnocení: 70%Zpět na seznam článků
Copyright 2015 - 2021 © Malý človíček