Severská literatura, tentokrát pro děti

Přidáno: 22.11.2016

Recenze knihy: Peers Bobbie - Zloděj luridia

Obyčejný dvanáctiletý kluk s běžnými zálibami jako je fotbal a hudba. Takový popis na Williama rozhodně nesedí. Čas tráví nejraději o samotě s knihami a za zavřenými dveřmi svého pokoje studuje, jak rodiče říkají, klikyháky po dědečkovi. Miluje šifry a má mimořádné nadání jejich luštění, hádanky se mu řeší samy jako by přímo před očima. V jeho očích by  vlastně cokoliv mohlo být šifra.

 

Osm let uběhlo od chvíle, kdy musel uprchnout s rodiči z Anglie a kdy zmizel v podzemí londýnského metra jeho děda, zkušený kryptolog a archeolog. Od té doby žije William inkognito na tajné adrese a pod novým jménem v Norsku. Po světě putuje Nemožnost, kovový váleček a zároveň nejsložitější šifra na světě, která čeká na toho prvního, kdo ji rozluští. Nyní dorazila do Norska a William má jediný úkol - držet od ní ruce pryč. Není překvapením, že je to právě on, kdo ji shodou okolností vyluští a spustí dobrodružnou jízdu.

 

William se dostane do institutu, kde místo jmenovky a žákovské knížky má orb, mechanický hlavolam a přístupový klíč, a v pokoji mu spolubydlícího nahrazují mluvící dveře. Tohle místo je domovem Schodobotů, Svislobotů, Scvrkomatů, Dohadobotů, Stresostrojů, Degenerátorů a jiných divných nepoužitelných věcí a experimentů, ale také lidožravých rostlin a má skrývat i tajemstvím opředené luridium, nejúžasnější a nejnebezpečnější technologii na světě, velmi inteligentní kov. Jenže to před osmi lety také zmizelo. William v tomto zvláštním neznámém prostředí vědeckého institutu začíná pátrat po dědovi, po luridiu, ale i po svém původu.     

 

“Vezměte si například tohohle,” pokračoval Madorjomus. “Ten je ze všech nejnepoužitelnější. Je to dohadobot,” prohlásil s opovržením v hlase.

“To jsou jen pusté lži a zlomyslné pomluvy,” odsekl dohadobot.

”Co umí dohadobot?” zeptal se William.

“Dohadovat se, pochopitelně,” utrousil Madorjomus a chystal se pokračovat v cestě.

 

Zloděj luridia” je kniha pro děti, ale nebojím se ji doporučit i těm, kteří už ze školních lavic odrostli. Má větší spád než kdejaká detektivka pro dospělé. Jedno dobrodružství v ní střídá druhé a často si scény představíte jako filmový trhák, kterým se kniha může nakonec brzy stát. Při čtení možná zatoužíte být Williamem, který má svůj orb, který si budete luštit a který Vás bude chránit, i když nebudete tušit, co to je. A když přivřete oči nad tím, že je to kniha pro děti a nedostanete odpověď na všechny otázky, které Vás při čtení napadnou, budete se dobře bavit.

 

Hodnocení: 90%


Zpět na seznam článků
Copyright 2015 - 2021 © Malý človíček