Velrybí hledání domova

Přidáno: 09.07.2018

RECENZE knihy:

Macho Adrián - Gerda Příběh velryby;

O této slečně, která už v dětství trpí nadváhou, bylo napsáno na Internetu hodně. Gerda je mladá velryba, která najednou ztratí rodinu a vydává se na putování, aby ji znovu našla. Cestou, jak se dá očekávat, potká nejrůznější živočichy, všem dá bez předsudků šanci, i když pro ni není jednoduché překonat strach z nového a neznámého. Třeba když potká zvláštního tvora s velkou hlavou a chapadly. Všichni ji něco nového naučí a mnozí se stávají jejími přáteli. Příběh Gerdy je hlavně o naději a síle nalézt znovu domov.

Příběh sám je pro dospělého jednoduchý na pochopení a sledování. Není ale nijak zvlášť “akční”. Plyne tak nějak sám a přelévá se jako voda v oceánu. Spíše než o zážitek v něm jde o ponaučení. A těch je v knize hodně. Jsou do ní nevtíravým způsobem zapracována.


“Kamkoli se vydáš, kohokoli potkáš a cokoli na světě zažiješ, zůstaň vždy sama sebou. Tvé srdce tě povede správným směrem. Je to kompas našeho života. Naslouchej mu, Gerdo, a jistě nalezneš, co hledáš.”


I přesto, že je kniha doporučená pro děti od čtyř let, nejsem si úplně jistá, jestli v tomto věku dokáží ocenit její kvality. Tříletému synovi Gerdu čteme, i si ji sám vyžádá, ale nemyslím si, že pochopil její hlavní myšlenku. Nejspíš sleduje hlavně ono poznávání nových obyvatel oceánu. Na otázky hlubšího významu o rodině a přátelích bude potřeba ještě pár let počkat.


Pokud nyní váháte, zajděte si do knihkupectví a běžte si knihu prolistovat. Tuto knihu byste měli hlavně vidět. Obrázky vám samotným vyrazí dech a děti si je zamilují. Ohromné překvapení pro mě bylo, že její autor je ze Slovenska. Podle volby jmen Gerda a Lars, a podle umístění v moři a fjordech, jsem předpokládala, že držím v rukou knihu od severského autora. A ono ejhle. Autor Adrián Macho miluje moře a hledá v něm inspiraci. V knihovničce se vám takové kniha bude perfektně vyjímat.


Ze zásilky Knihozemě u nás kniha Gerda Příběh velryby skončila na pomyslném druhém místě. Vyhrálo to Tajemství starého domu a poslední, i když pořád kvalitní, je Franklinova létající knihovna.


Hodnocení: 80% (body ubírám za netrefený doporučený věk vzhledem ke skrytému významu příběhu)

Autor: alebo


Zpět na seznam článků
Zavřít

K článku nebyly přidány žádné komentáře vložit nový komentář

Copyright 2015 - 2021 © Malý človíček